Материал жайлы қысқаша түсінік:
Жағымды ахуал қалыптастыру.
«Керемет » тренингі . (Оқушылар шеңбер құрып тұрады.)
Мақсаты:
Оқушылардың назарын сабаққа аудару, сабаққа қызығушылығын арттыру, сабақ тақырыбын анықтауға мүмкіндік туғызу.
-Балалар, бүгін сендердің көңіл-күйлерің қандай?
-Керемет! (оқушылар басбармақтарын жоғары көтереді)
-Сабаққа деген ынталарың қандай?
-Керемет!
Олай болса, сабағымызды бастайық!
Шеңбер бойында тұрған оқушыларға геометриялық фигураларды таратып беріп, сол фигуралар бойынша топтасуды сұраймын.
/оқушылар тіктөртбұрыштар,көпбұрыштар,үшбұрыштар және шаршылар болып топтарға бөлінеді/.
Әр топ өз тобының атауы туралы білетін мағлұматтарды айтады
Төмендегі Сабақ жоспары толық нұсқасы емес, тек сізге танысу үшін көрсетілген, сайтқа жарияланған документтен айырмашылығы болуы мүмкін. Жүктеу үшін осы беттің төменгі жағындағы жүктеу деген жазуды басу керек
Назар аударыңыз, сертификатты “менің материалдарым” деген бетте жүктеп алуға болады
Материалдар / Ашық сабақ. Сөз және оның мағынасы Синоним дегеніміз не? 2 сынып
2022-2023 оқу жылына арналған
қысқа мерзімді сабақ жоспарларын
жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған
Материал туралы қысқаша түсінік
— синоним (сөздік қолдану) сөздерді ажырату және мағынасын түсіну, сөйлеу барысында қолдану
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
25 Сәуір 2020
2780
2 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз
30% жеңілдік
беріледі
770 тг 539 тг
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Text Centered
«Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналы министірліктің №KZ09VPY00029937 куәлігімен ресми тіркелген.
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды.
Сайтта заңсыз жарияланған материалды көрсеңіз бізге хабарласыңыз. Редакцияның көзқарасы автордың көзқарасымен сәйкес келмеуі мүмкін.
Материал іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз
Барлығы 663 959 материал жиналған
Ашық сабақ. Сөз және оның мағынасы Синоним дегеніміз не? 2 сынып
Материал жайлы қысқаша түсінік:
— синоним (сөздік қолдану) сөздерді ажырату және мағынасын түсіну, сөйлеу барысында қолдану
Байтенова Сымбат Аманбековна
6 Сәуір 2020
#Қазақ тілі
#Ашық сабақ
#2 сынып
2781
2
docx
ғылыми-әдістемелік
орталығы
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Синонимдер
Синоним – айтылуы әр түрлі, бірақ мағыналары бір-біріне жақын сөздер. Синонимдер кем дегенде,екі сөзден болады. Одан да көп сөзден болуы мүмкін. Мысалы: сабырлы,байсалды,төзімді,ұстамды,салмақты.
1.Екі сөздің сырт формасы мүлдем басқа болып келуінен жасалады: адам – кісі; ел-халық; надан – топас; үлкен – зор; әдейі – қасақана; нану – сену т.б.
2.Кейде синонимдік қатарға енген сөздердің бірді-екілі дыбыстарында ғана өзгеріс болып келеді: мағлумат – мәлімет т.б.
- Түбірлерге қосымшалар қосып, негізгі түбір мен туынды түбір біріне-бірі синоним болады: жара – жарақат, ағын – ағыс, ық – ықтасын, қап – қапшық, келін – келіншек т.б.
Синонимге тән негізгі бес түрлі белгі бар:
а) Синонимдер кемінде екі сөз болуы керек;
ә) Синонимдерге енетін сөздердің мағыналары үйлес, жақын болуы керек;
б) Синонимдер үнемі бір сөз табынан болуы керек;
в) Синонимдер белгілі бір сөз табына тән грамматикалық тұлғада тұруы шарт;
г) Бірін-бірі ауыстыратын синонимдер сөйлемнің бір-ақ мүшесінің қызметін атқаруы керек.
Синонимдер негізінен үш сөз табынан жасалады.
Зат есімнен жасалған синонимдер: кескін, пішін, бейне,
Сын есімнен жасалған синонимдер: қайғылы, уайымды,
мұңды, қасіретті, қапалы т.б.
Етістіктен жасалған синонимдер: айту, жеткізу, сөйлеу,
Сондай-ақ, синоним қатары үстеулерден де болуы мүмкін.Мысалы: Жақып бұл хабарды шапшаң жеткізді. Жақып бұл хабарды тез жеткізді. Жақып бұл хабарды дереу жеткізді. Жақып бұл хабарды жедел жеткізді.
Антоним (грек тілінен алынған „ қарсы” және „ атау”) – мағыналары бір-біріне қарама-қарсы сөздер. Мысалы: аласа-биік, ұзын-қысқа,ақ-қара, алыс-жақын, су жүрек – жүрек жұтқан т.б.
Источник статьи: http://baribar.kz/student/10819/sinonimder/
Сабақ жоспары Қазақ тілі «Синоним дегеніміз не?» 2 сынып
38 000 репетиторов из РФ и СНГ
Занятия онлайн и оффлайн
Более 90 дисциплин
«Дені саудың-жаны сау»
Синоним дегеніміз не?
Мұғалімнің аты: Кембаева Л.
2.2.2.1 Синоним, антоним, омоним (сөздік қолдану) сөздерді ажырату және мағынасын түсіну, сөйлеу барысында қолдану
Барлық оқушылар орындай алады:
Сөйдің лексикалық мағынасын түсінеді;
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Өз бетінше сөйлемдегі сөздердің байланысын анықтай біледі;
Кейбір оқушылар орындай алады:
Берілген тақырып бойынша тұжырым жасай алады;
1.Синоним, антоним, омоним сөздерді ажыратады және мағынасын түсінеді, сөйлеу барысында қолданады;
2. Мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжайды;
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:
Тірек сөздердің айтылуын ,есте сақтау дағдысын қалыптастыру; тірек сөздерді сабақ барысында қайталату.
Талқылауға арналған сұрақтар:
Не себепті. деп ойлайсыз
2. Мағынасы қарама-қарсы сөздерді қандай сөз дейміз?
3. Спорт сөзінің лексикалық мағынасы қандай?
Өзара сыйластыққа тәрбиелеу, жұппен жұмыс орындау арқылы достыққа, жолдастыққа тәрбиелеу.
Антоним дегеніміз не?
Жоспарланған уақыт есебі
Жоспарланған жаттығу түрлері (төмендегі жазбаларды сіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз)
Балалар бір-бірімен амандасып, танысады, жылы тілек тілейді.
Балаларды түстер арқылы үш топқа бөлемін.
Антоним дегеніміз не?
12 – жаттығу « Өлеңді оқы» ҰЖ
Дескриптор:
1. Өлеңді мәнерлеп оқиды;
2. Өлеңді қатесіз көшіріп жазады;
3. Қарамен жазылған сөздердің астын сызады;
4. Қарамен жазылған сөздердің мағынасы бір-біріне жуық екенін дәлелдейді;
5. Синоним сөзінің мағынасын түсінеді;
13-жаттығу «Болжа» ӨЖ
Дескриптор:
1. Өлеңді мәнерлеп мағынасын түсініп, оқиды;
2. Тақырыбы бойынша өлеңнің мазмұнын болжайды;
3. Тақырыбы бойынша айтқан ойларын өлеңнің мазмұнымен салыстырады;
4.қарамен жазылған сөзінің синонимін табады;
14-жаттығу « Ойлан тап» ойыны ЖЖ
Ребусты шеш. Шешуіндегі сөздің синонимін тап.
Дескриптор:
1. Берілген иллюстрация бойынша ребустың жауабын айтады;
2. Шешуіндегі сөздің синонимін табады ;
3.Тағы басқа синоним сөздеріне мысалдар келтіреді;
4. Бір-біріне түсіндіреді, толықтырады;
16-жаттығу: « Қимылмен көрсет» ТЖ
Дескриптор:
1. Өлеңді оқып, ондағы қимылдарды көрсетеді;
2. Өзінің ертеңгілікке жасайтын жаттығулары туралы әңгімелейді;
3. Бір-бірін тыңдайды, бағалайды;
Үй тапсырмасы: 15-жаттығу ереже жаттау
Кері байланыс: «Бағдаршам» әдісі
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға тапсырманы
қалай түрлендіресіз? Қабілетті оқушыға қосымша карточкалар беремін.
Барлық оқушылар орындай алады:
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Кейбір оқушылар орындай алады:
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Жұптық, топтық, өздік жұмыста жұлдызша,житондар арқылы бағалаймын. Мадақтау, марапаттау арқылы бағалауды жүзеге асырамын.
Пәнаралық байланыс – музыка, көркем еңбек, АКТмен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)
Ауызбіршілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді?
Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)
Уақытты қалай пайдаландым?
Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?
Выберите книгу со скидкой:
ПЕРВОЕ ЧТЕНИЕ. ШКОЛА ЖУКОВОЙ (ОБУЧАЮЩАЯ АКТИВИТИ +50 А5). ФОРМАТ: 160Х215 ММ. в кор.50шт
Актерское мастерство: американская школа
Школа литературного и сценарного мастерства: От замысла до результата: рассказы, романы, статьи, нон-фикшн, сце- нарии, новые медиа
Школа Флайледи: Как навести порядок в доме и в жизни
Книга тайн. Школа Эвер Афтер.
Золотая школа садовода
Математика. Новый полный справочник школьника для подготовки к ЕГЭ
Дошкольная педагогика с основами методик воспитания и обучения. Учебник для вузов. Стандарт третьего поколения. 2-е изд.
Считаю и решаю: для детей 5-6 лет. Ч. 1, 2-е изд., испр. и перераб.
Начинаю считать: для детей 4-5 лет. Ч. 1, 2-е изд., испр. и перераб.
Считаю и решаю: для детей 5-6 лет. Ч. 2, 2-е изд., испр. и перераб.
Пишу буквы: для детей 5-6 лет. Ч. 2. 2-е изд, испр. и перераб.
БОЛЕЕ 58 000 КНИГ И ШИРОКИЙ ВЫБОР КАНЦТОВАРОВ! ИНФОЛАВКА
Инфолавка — книжный магазин для педагогов и родителей от проекта «Инфоурок»
VI Международный дистанционный конкурс «Старт»
- 16 предметов
- Для учеников 1-11 классов и дошкольников
- Наградные и подарки
Международные дистанционные “ШКОЛЬНЫЕ ИНФОКОНКУРСЫ”
для дошкольников и учеников 1–11 классов
Оргвзнос: от 15 руб.
Номер материала: ДБ-957450
Добавляйте авторские материалы и получите призы от Инфоурок
Еженедельный призовой фонд 100 000 Р

Не нашли то что искали?
Вам будут интересны эти курсы:
Оставьте свой комментарий
Ответственность за разрешение любых спорных моментов, касающихся самих материалов и их содержания, берут на себя пользователи, разместившие материал на сайте. Однако редакция сайта готова оказать всяческую поддержку в решении любых вопросов, связанных с работой и содержанием сайта. Если Вы заметили, что на данном сайте незаконно используются материалы, сообщите об этом администрации сайта через форму обратной связи.
Все материалы, размещенные на сайте, созданы авторами сайта либо размещены пользователями сайта и представлены на сайте исключительно для ознакомления. Авторские права на материалы принадлежат их законным авторам. Частичное или полное копирование материалов сайта без письменного разрешения администрации сайта запрещено! Мнение редакции может не совпадать с точкой зрения авторов.
Источник статьи: http://infourok.ru/saba%D2%9B-zhospary-%D2%9Baza%D2%9B-t%D1%96l%D1%96-sinonim-degen%D1%96m%D1%96z-ne-2-synyp-4100342.html
Сабақ негізделген оқу мақсаттары:
2.1.1.1 — тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілеу, мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап беру
2.2.2.1* — синоним, антоним, омоним (сөздік қолдану) сөздерді ажырату және мағынасын түсіну, сөйлеу барысында қолдану
2.3.5.1 – жіберілген пунктуациялық, орфографиялық қателерді мұғалімнің көмегімен түзету
Сабақ нәтижесі:Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.
Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.
Бағалау критерийі:Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.
Ресурстар:Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.
Әдіс-тәсілдер:Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.
Пәнаралық байланыс:Музыка, қазақ тілі.
Сабақтың жоспары:Жоспарланғануақыт
Сабақ барысы :Басталуы(5 минут) Ұйымдастыру кезеңі 2 минутТоптарға бөлу.
Киімдер бейнеленген карточкалар ұсыну. Оқушылар таңдаған киімдерге сай топтарға бөлінеді.
Психологиялық ахуал қалыптастыру: ( 3 минут) «Балалық шақтан қызықты оқиға»
Мақсаты: эмпатияны дамыту.Нұсқаулық: «Сіздердің алдыызда қорапша тұр. Сол қорапшадан билет суыруларыңыз қажет. Ол билеттерде «Балалық шақ», «Балалық шақтан қызықты оқиға» билеті түссе, сол мұғалім өзінің балалық шақтан бастан өткізген қызықты оқиғасын айтып береді.
Талдау:Өздеріңізді қалай сезінудесіз?
1-топ: Жазушылар: 2-топ: Зерттеушілер: 3-топ: Суретшілер
«Балалық шақтан қызықты оқиға» «Тренинг»
Жаңа білім (10 минут) Білу және түсіну
Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады.
- Өлеңді қатесіз көшіріп жаз.
Қарамен берілген сөздердің астын сыз.
- Тақырыбы бойынша өлеңнің мазмұнын болжа.
Рақат қой салқын су
Мәңгі емес, мұз, қары, Тау қойнында туғам мен. Суық қой деп ызғары, Қорықпаймын судан мен. Су пайдалы адамға, Шынығамын күнде мен. Тоңбайды аяз-боранда Салқын суға үйренген.
«Жариялау» әдісі(Әрбір топ берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялау керек. Бұл үшін топ ішінен спикер берілген уақыт ішінде (5 мину) басқа қатысушылар алдында сөйлеп, топ ұстанымын жеткізеді.
Ортасы(10 минут) ҚолдануДәптермен жұмыс.
14,15-тапсырмалар. Өздік жұмысы.
Талдау:Жаңа тақырыпты Жигсо әдісі арқылы тақырыпты бөліктерге бөліп, оқуға тапсырма береді.Топтағы бір нөмірлі балалар бір мысалды қарастырып, бірге отырып талқылап, өз топтарына келіп түсіндіреді.
Сергіту сәті(2 минут) Видеожазба «Қара жорға»
Аяқталуы:Сабақты бекіту(10 минут)
Синтез «АҚЫЛДЫҢ АЛТЫ ҚАЛПАҒЫ»
әдісі арқылы оқу әрекетін ұйымдастыру.
«АҚЫЛДЫҢ АЛТЫ ҚАЛПАҒЫ» әдісі арқылы оқу әрекетін ұйымдастыру
Синонимдер
Ашық сабақтар- m1985
- 06.11.2016
- 0
- 1
- 26907
|
Мектеп: «№2 Қабанбай орта мектебі мектеп жасына дейінгі шағын орталығы бар» мемлекеттік мекемесі |
||||||||||||
|
Сабақ: № 19 |
Пәні: қазақ тілі |
|||||||||||
|
Күні: 14.10.2016 жыл |
Мұғалім есімі: Турысбекова М.К. |
|||||||||||
|
Сынып : 5«Б» |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Синонимдер |
|||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
Синоним туралы білімдері артады. Сөздердің мағынасын ажырата біледі. |
|||||||||||
|
Оқу нәтижелері |
Барлық оқушылар
|
|||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі
|
||||||||||||
|
Кейбір оқушылар
|
||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Мағыналары жуық сөздер |
|||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
||||||||||
|
Басталуы 8 мин. |
Ұйымдастыру уақыты Амандасу, сабаққа назарларын аудару. Топқа бөлу, топ басшысын сайлау. 1-топ: «Білімділер» 2-топ: «Ойлылар» 3-топ: «Тапқырлар» 4-топ: «Алғырлар» Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Жан жылуы». Қолддарынан ұстап бір-біріне төмендегі сөздерді хормен айтады. Мен сенен жылу аламын (бір-біріне қарап, қолдарын созады) Жүрегіме саламын (қолдарын жүрегіне қояды) Достарыма сыйлап, сәттілік тілеймін (қолдарын жан-жаққа сермейді) Үй тапсырмасын тексеру. Үйге берілген тапсырманың орындалу барысын тексеру. Өткен сабақты пысықтау. «Шашу» ойыны. Ойын шарты: Ойынға 5-6 оқушы қатысады.Әрбір конфет қағазына сұрақтар жазылады. Қағаздарды жерге шашып тастаймыз.Ойынға шыққан оқушылар қағаздарды алып, сұрақтарға жауап береді. Сұрақтар: — Лексика деген не? — Көп мағыналы сөздердің ережесін айт. — Омоним дегеніміз не? — «Көз» деген сөздің көп мағыналы екенін мысалдармен дәлелде. — «Аяқ» сөзін ауыспалы мағына болатындай сөз тіркестерін құра. — «Күл» сөзін қолданып, әрі зат есім, әрі етістік болатындай сөз тіркесін құра. |
1. 5-сынып Қазақ тілі Авторлары: Г.Қасымова Ж.Дәулетбекова Алматы: «Атамұра» 2015 жыл 2. Е-Кітапхана 4364 3. Слайдтар |
||||||||||
|
Ортасы 30 мин. |
Жаңа сабақ Қызығушылықты ояту «Тату сөздер» ертегі Ерте, ерте, ертеде Лексика деген ауыл болыпты. Сол ауылда Синоним деген бай болыпты, Оның балалары өте көп екен. Бай отбасымен өте тату — тәтті өмір сүріпті. Олардың татулығы сондай, тіпті балаларының барлығы бір үйде тұрыпты. сол байдың 5 ұлына және 5 қызына мағынасы ұқсас сөздерден ат қояйық. (Күшті, Мықты, Қайратты, Қажырлы, Әлді, Сұлу, Әдемі, Әсем, Көркем, Ару) Мағынаны тану Кім? Не? Қандай? Не істеу? деген сұрақтарға жауап беретін қастерлі, күту, тез арада, мұғалім, жуықта, қадірлі, тоқтау, ұстаз, кідіру, таяуда, оқытушы, құрметті, аялдау, жақында, педагог, қадірменді деген мағыналы сөздерді табу арқылы оқушылар жаңа сабақтың ережесін өздері айтады. Мағыналары бір біріне жақын, әртүрлі дыбысталып айтылатын сөздер тобын синонимдер дейміз. Қосымша түсінік беру. Ерекшеліктері:
Сөздік дәптермен жұмыс.. Синоним (гр. synonymos — мағыналас, мәндес) — тұлғалары әртүрлі, мағынасы жақын сөздер. Оқулықпен жұмыс 1-топ: 72-жаттығу. Мәтіннен синоним сөздерді теріп жазады. 2-топ: 73-жаттығу. Мәтіннен синоним сөздерді теріп жазады. 3-топ: 76-жаттығу. Пенде сөзінің синонимдерін теріп жазады. 4-топ: 77-жаттығу. Мәтіннен синоним сөздерді теріп жазады. Сергіту сәті Тапсырмалармен жұмыс. 1-топ: Асты сызылған сөздерді синонимдерімен ауыстырыңдар. Ұлан бүгін құлқын сәріден оянды. мәз болды Оны атасы бірден ұқты. тез Апыл-ғұпыл шайларын ішіп, жолға шықты. ерте Бұған бүкіл сынып қуанды. түсінді Жомарт біразға дейін тіл қатқан жоқ. қорықты Нұргүлсім бұларды әрең тыйды. ақылдасты Ертайдың зәресі ұшты. үндемеді Балалар жиналыс туралы кеңесті. тоқтатты 2-топ: Синонимдерді сәйкестендір. Ықылас байсалды, байыпты, сабырлы, ұстамды, салмақты. Алыс әсем, әдемі, келбетті, кескінді, көрікті, ажарлы. Шыдамды қашық, қиыр, шет, ұзақ, жырақ, ит өлген жер. Сұлу ынта, зейін, ниет, пейіл, көңіл, зауық, ілтипат. Бет қарға адым жер, таяқ тастам жер, көз көрім жер. Жақын келбет, жүз, әлпет, дидар, рең, көрік, шырай. Жылдам сәлемдесу, есендесу. Амандасу тез, шапшаң, лезде. 3-топ: Графикалық диктант Синоним сөздердің екі сыңарын табу. адам байлық әлем әуелі мықт күшті жаһан алдымен қазына пенде 4-топ: Тест жұмысы. Ойын. «Кімнің пойызы ұзын?» Оқушылар синоним сөздерден пойыздың вагондарын құрастырады. Мысалы: «Данышпан» сөзі (Ұлы — дана — ғұлама — ойшыл — білімдар — оқымысты — данагөй) 1-топ: «Ата» 2-топ: «Бала» 3-топ: «Бет» 4-топ: «Бұрыннан» |
|||||||||||
|
Аяқталуы 7 мин. |
Сабақты қорыту Е-Кітапханамен жұмыс Синонимдер туралы түсінік 80-жаттығу Бағалау
Кері байланыс Сіздерге ұнаған жағымды әсерін жазыңыздар. Сіздерге түсініксіз, жағымсыз әсерін жазыңыздар. Білетін және білуге қызықтыратын мәселе туралы ұсыныстар мен сұрақтар жазыңыздар. |
|||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||
|
Саралау — Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау — оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс құндылығы байланысы |
||||||||||
|
|
|
||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі ұяшыққа сабақ туралы өз пікірлеріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабақтың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||
|
Қорытынды бағамдау |
||||||||||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) 1. _____________________________________________________________________________________ 2. _____________________________________________________________________________________ Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) 1. ____________________________________________________________________________________ 2, ____________________________________________________________________________________ Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1, ____________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________ |
Сабақтың тақырыбы:
Синоним, омоним, антоним
1. «Көрікті» сөзінің синонимін табыңыз
А) сұлу
Ә) биік
Б) инабатты
2.«Қысқа» сөзінің синонимін табыңыз
А) ұзын
Ә) тез
Б) шолақ
3. Синоним дегеніміз …
А) мағынасы бірдей сөздер
Ә) мағынасы әртүрлі сөздер
Б) мағынасы қарама -қарсы сөздер
4. Сен биіктен түс.
А) етістік
Ә) зат есім
Б) сын есім
5. Ара бал жинайды.
А) жеміс
Ә) құрал
Б) жәндік
6. Жазу жаз. Кілемді жаз. Жаз келді.
А) антоним
Ә) синоним
Б) омоним
Менің достарым
Айжан мен Санжар менің достарым. Олар бір— біріне ұқсамайды. Мінездері де түрлері де әртүрлі.
Айжанның шашы ұзын, көзі үлкен, дауысы жіңішке, бойы аласа, денесі арық, мінезі ашық, тез сөйлейді.
Ал Санжардың шашы қысқа, көзі кішкентай, дауысы жуан, бой биік, денесі толық, мінезі тұйық, баяу сөйлейді.
Кестені Айжан мен Санжардың сипатымен толтырыңыз
Мәтінді түсініп оқы. Шынықсаң, шымыр боласың!
— Әділеттің әкесі Әділ күн сайын ерте тұрып, денесін шынықтырады.
— Әділет, кел, бірге шынығайық, — деді Әділ баласын шақырып.
— Мақұл, әке! – деп Әділет әкесіне ілесе жүгіріп, жаттығу жасады.
— Шынықсаң, шымыр боласың! – деді әкесі.
— Әке! Сіз қандай күштісіз?! – деп Әділеттің қарақаттай көзі жайнап кетті. Жүзі нұрланып қуанып тұр.
«Балдырған» журналынан
Мәтін мазмұны бойынша бір— біріңе сұрақ қой және жауап бер.
Мәтінге ат қой.
Жүз
Жүз саны
Пышақтың жүзі
Адамның жүзі
Суға жүзді
Омоним сөздер
Қаламмен жаз (етістік)
Жаз келді (зат есім)
Кілемді жаз (етістік)
Антоним
кең—
ақ—
жарық—
үлкен—
ыстық—
ұзын —
Құрметті оқырман! Файлдарды күтпестен жүктеу үшін біздің сайтта тіркелуге кеңес береміз! Тіркелгеннен кейін сіз біздің сайттан файлдарды жүктеп қана қоймай, сайтқа ақпарат қоса аласыз! Сайтқа қосылыңыз, өкінбейсіз!
Тіркелу
Толық нұсқасын секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Кейінірек оқу үшін сақтап қойыңыз:
| |
|
|
|
|
|
|
Біздің парақшамызға тіркеліңіз:
Telegram,
Facebook,
Instagram
Қарап көріңіз 👇